Avrupa Adalet Divanı’ndan PKK kararı « Roj Nûçe

19 Haziran 2024 - 01:30

Avrupa Adalet Divanı’ndan PKK kararı

Avrupa Adalet Divanı’ndan PKK kararı
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 13:29

204 views

Avrupa Adalet Divanı’nın PKK’nin “terör listesinden” çıkarılmasına karşı AB’nin temyize götürdüğü davada, dosya usule ilişkin eksiklikler gerekçesiyle Genel Mahkeme’ye geri gönderdi.

Avrupa Adalet Divanı, AB’nin temyize götürdüğü 15 Kasım 2018 tarihli PKK kararını bozarak, divanın ilk derece mahkemesi olan Genel Mahkeme’ye gönderdi. Fırat Haber Ajansı’ndan Maxime Azadi’nin haberine göre, listenin içeriğine dair herhangi bir beyanatta bulunmayan Divan, Genel Mahkeme’nin kararında eksiklikler olduğu kanaatine vardı.

‘LİSTEDE KALACAĞI ANLAMINI TAŞIMIYOR’

Adalet Divanı’na göre Genel Mahkeme, “terör listesi” konusunda yeterli gerekçe sunmadı. Bu kapsamda Genel Mahkeme’nin PKK lehine verdiği 14 maddelik kararın 13’ünün daha fazla gerekçelendirilmesi istendi. Davayı başından beri takip eden avukatlardan Mahmut Şakar, kararın PKK’nin listede kalmasının kabul edildiği anlamına gelmediğini söyledi.

Genel Mahkeme’nin PKK lehine verdiği karar bozulsa da bunun daha çok karar oluşturma sürecine yönelik olduğuna işaret eden Şakar, Genel Mahkeme’ye daha güçlü argümanlarla gidileceğini ifade etti.

Şakar’a göre Genel Mahkeme Kasım 2018’deki kararı alırken Kürt tarafının sunduğu 7 maddelik gerekçelerden sadece birini alarak, listenin iptal için bir maddeyi yeterli gördü. Adalet Divanı’nın kararı ile birlikte geri kalan tüm argümanlar da yeniden gündeme gelecek.

DAVANIN GEÇMİŞİ

2014’te PKK yöneticilerinden Murat Karayılan ve Duran Kalkan, Hollandalı avukatları aracılığı ile Lüksemburg’da Avrupa Birliği “terör listesine” karşı dava açtı. Bu dava 15 Kasım 2018’de karara bağlandı. Avrupa Adalet Divanı, 2014-2017 yılları arasında AB adına iddiaları sunan taraf olarak İngiltere’nin gerekçelerini yetersiz bularak, PKK’nin bu gerekçelerle listede tutulamayacağına karar verdi. Ancak AB, kararı temyize götürdü.

Divan’ın kararından sonra ayrıca İngiltere, 2018 yılı için PKK’nin listede tutulması için yeniden başvuru yaptı ve PKK 9 Ocak 2019’da yeniden listeye alındı. Kürt tarafı, 7 Mart 2019’da yeni listeye karşı dava açtı.

Avrupa Birliği, Şubat 2021’de güncellenen listeye yeniden PKK’yi alınca, bu kez Kürt tarafı Nisan ayının ilk haftasında bu listeye karşı da davacı oldu. Mevcut durumda, Lüksemburg’da PKK’ye ilişkin üç dava yürütülüyor.

BELÇİKA DAVASI

AB’nin PKK’yi yeniden listeye aldığı sıralarda, Belçika adaleti PKK’ye ilişkin tarihi bir karar aldı. İstinaf Mahkemesi, 8 Mart 2019’da açıkladığı kararında, PKK’nin “uluslararası olmayan silahlı bir çatışma” olduğu ve “terörist bir örgüt” olmadığına hükmetmişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.