Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı « Roj Nûçe

23 Haziran 2024 - 07:14

Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı

Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı
Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 15:18

147 views

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için 2 aylık eylem planı hazırladı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı başlatacakları 2 aylık eylem planını İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde gerçekleştirdikleri açıklama ile duyurdu. Açıklamaya, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu da katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona, “İnfaz yakmalara son! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!” yazılı pankart asıldı.

‘TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILMALI’

Açıklamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, cezaevlerinde keyfi uygulamaların yaşandığına dikkati çekerek, “Hasta tutsaklara kepçe takılarak iradeleri kırılmaya çalışılıyor. Hapishanelerde tutsaklara dönük ciddi hak ihlalleri yaşanıyor. Bu durum dışarıda, kamuoyunda yeterince gündem olmuyor. Hapishanelerde yapılan uygulamalar dışarıda yapılacak uygulamaların işaretidir. Hapishane sorunları, emek ve barışın sorunudur. İktidar bu uygulamalarla gözdağı vermektedir. İktidarın bu baskı politikasına karşı baş kaldırmaya çalışıyoruz. Tutsakların sesi bizim sesimizdir. Tüm hasta ve siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

TECRİT DERİNLEŞTİ

İnisiyatif adına açıklamayı okuyan Erkan Çıta ise 2 yıl geçmesine rağmen hala pandemi bahanesiyle tutsakların dışarıyla olan her tür iletişimin kesilmeye devam ettiğini belirtti. Tutukluların üzerindeki tecridin hiç olmadığı kadar derinleştirildiğini kaydeden Çıta, bunun bir başka belirtisinin de “iyi hal” uygulaması olduğunu aktardı. Cezaevlerinin, özellikle siyasi tutukluların, “İyi halli” olmadığı gerekçesiyle infazlarını yaktığını belirten Çıta, “Gözlem kurulları aracılığıyla tutsaklara ‘pişmanlık’ dayatıldı. 2021 yılı başında yürürlüğe giren yasayla hapishanelerde oluşturulan kurullar, politik tutsakların infazlarını yakmak için bahaneler üretiyor. Halay çekmek, türkü söylemek sebebiyle açılan disiplin soruşturmaları, tutsak edilmeden önce yapılan sosyal medya paylaşımları dahi infaz yakma gerekçesi olarak kullanılabiliyor. Hapishanelerde her türlü baskı, tecrit, işkence ve kötü muamele uygulamalarını artıran devlet, infaz yakma politikası ile açık ki içeri girenin dışarı çıkamadığı, hukukun hiçbir biçimde işlemediği bir düzeni hâkim kılmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

Cezaevlerinde işkence ve kötü muamelelerin artarak devam ettiğine dikkati çeken Çıta, hasta tutsakların durumunun daha da ağırlaştığı, birçoğunun hastane sevklerinin yapılmadığını belirterek, “Hatta ve hatta çoğu kez hapishane revirindeki doktorlardan dahi tedavi göremeyen tutsaklar oldu. Onlarca ağır hasta tutuklu ve hükümlü, sağlık heyetlerinden ‘hapishanede kalamaz’ raporları çıkmadığı için hapishanelerde ölüme terk edildi ya da tahliye edildikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti” diye belirtti.

‘103 TUTUKLU YAŞAMINI YİTİRDİ’

Cezaevindeki siyasi tutukluların canlarının tehlikede olduğunun altını çizen Çıta, son 6 yılda “veda hakkı” bile tanınmayan en az 103 tutuklunun cezaevinde yaşamını yitirdiğini paylaştı. Çıta, cezaevleri üzerinde yürütülen politikalara dikkat çekerek, “Devlet yeni saldırı dalgasını yine hapishanelerden başlatmıştır ancak tarih gösterir ki bununla sınırlı kalmayacaktır. Yaşadığımız coğrafyanın açık hapishaneye çevrilmesi yetmezmiş gibi toplumun her kesiminden en ufak karşı çıkış elektronik kelepçe, ev hapsi, imza dayatması, alan sınırlaması gibi uygulamalarla karşılanırken tutsaklığın hiçbirimiz için uzak bir olgu olmadığının farkındayız” diye konuştu.

ZİYARETLER VE AÇIKLAMALAR

Tutuklu yakınları ve aileleri olarak başta infaz yakmalara ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için başlatacakları sürece herkesin destek olmasını isteyen Çıta, inisiyatif olarak 19 Aralık tarihine kadar sürecek bir eylem planını hayata geçireceklerini belirtti. Çıta, iki ayda, sivil toplum örgütleri ve infazı yakılan tutukluların aileleri başta olmak üzere çeşitli ziyaretler gerçekleştireceklerini söyledi. Tecrit, hak ihlalleri gibi konularda gerçekleştirilecek basın açıklamaları yapılacağını belirten Çıta, “Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi olarak 19 Aralık’a kadar her an ve alanda ‘infaz yakmalara son’, ‘Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!’ diyeceğimizi buradan deklere ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.