HDP: Herkesi 1 Mayıs’a, mücadeleye çağırıyoruz « Roj Nûçe

18 Haziran 2024 - 23:38

HDP: Herkesi 1 Mayıs’a, mücadeleye çağırıyoruz

HDP: Herkesi 1 Mayıs’a, mücadeleye çağırıyoruz
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2021 - 9:47

219 views

HDP, işçilere, emekçilere yönelik iktidar saldırısına dikkati çekerek, “Yeni istihdam alanları yaratılsın demek için, iş-aş, adalet ve özgürlük için herkesi 1 Mayıs’ın ruhuna yaraşır şekilde mücadeleye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse’ni imzasıyla yapılan açıklamada, emekçilerin yüzyıllardır büyük mücadelelerle elde ettikleri kazanımların erkek egemen, otoriter ve kapitalist yönetimler tarafından yok edilmeye çalışıldığı belirtildi. 1 Mayıs 1977 tarihinde Taksim Meydanı’nda 35 kişiyi katledenleri devletin koruduğuna değinilen açıklamada, hakikatlerin 44 yıldır unutturulmaya çalışıldığı vurgulandı.

‘44 YIL ÖNCEKİ YÖNTEMLER’

AKP-MHP iktidarının, 44 yıl önceki yöntemlerin inceltilmiş halini her gün derinleştirerek, yeni rejimin inşasını tamamlamak için adım adım ilerlediği kaydedilen açıklamada, “Geçmişten günümüze işçilere, emekçilere, kadınlara, Kürtlere ve bu topraklarda yaşayan diğer halklara ve kimliklere karşı yürütülen baskı, sindirme ve katliam geleneği, AKP-MHP ittifakı eliyle yoğun bir biçimde sürdürülüyor. İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için ‘fıtrat’ ve ‘kader’ kelimelerini dilinden düşürmeyen bu ittifak, Kod-29, esnek çalıştırılma, sendikasızlaştırma, güvencesizlik, işsizleştirme, açlık sınırının altında bir ücret ve çalışma saatlerinin bulanıklaştırılması ile emekçilerin yoğun biçimde sömürülmesinde sermayeye bütün kapıları açıyor” diye belirtildi.

‘AKP-MHP İTTİFAKININ SALDIRILARI’

1 Mayıs’ın pandemi koşullarında karşılandığı hatırlatılan açıklamanın devamında, şöyle denildi: “Gerek pandemi dalgaları gerekse de AKP-MHP ittifakının saldırıları başta sağlık alanı olmak üzere insan yaşamını ilgilendiren, alın terini ve hak talebini gözeten her alanda yoğunlaşarak sürüyor. Salgının etkileri ve AKP-MHP ittifakının tercihleri, emekçileri ve halkları açlıktan ölmek ile salgından ölmek arasındaki çıkmazlara mecbur etmeye yöneliyor. Kadın emeğini sömüren, kadınları ekonomik olarak erkeğe bağımlı hale getirmek isteyen erkek egemen, sömürgeci zihniyete karşı; kadın emeğinin sömürülmesinin engellenmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması için, emeğimizin karşısına engellerin çıkarılmadığı engelsiz bir yaşam için, küçük bedenlerin büyük sömürü çarklarına dönmemesi ve çocuk işçiliğinin yasaklanması için, ‘Yaşatmak için Yaşamak İstiyoruz’ diyen sağlık emekçilerinin taleplerini haykırmak için, ayrımcı politikalara karşı göçmen ve mülteci işçiler köle değildir demek için, Kod-29 kaldırılsın işçiler işlerine iade edilsin, iş saatleri haftalık 35 saate düşürülsün, iş paylaştırılsın, yeni istihdam alanları yaratılsın demek için, iş-aş, adalet ve özgürlük için herkesi 1 Mayıs’ın ruhuna yakışır şekilde mücadeleye çağırıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.