Tırnaklarınıza bakarak öğrenin « Roj Nûçe

30 Mayıs 2024 - 16:06

Tırnaklarınıza bakarak öğrenin

Tırnaklarınıza bakarak öğrenin
Son Güncelleme :

03 Ocak 2022 - 3:37

2.737 views

HAS-TALIĞINIZI TIRNAKLARINIZA BAKARAK ÖĞRENİN!
..Tırnaklarınıza bakarak hangi hastalığa sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Tırnaklarınıza iyice bir bakın.Ayrıntılar Haberin Detayındadır… Yukarı doğru burun seviyenize kadar kaldırın, yüzünüzden bir karış uzakta tutarak her birini dikkatlice inceleyin.Tırnaklarınızdaki eğrilik, çukurluk, girinti ve çıkıntılara bakın.

Tiroid, kalp hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları ve hatta A-I-DS bile tırnaklarda belirti gösteriyor. Tırnaklar, birçok ciddi hastalık ve sağlık probleminin habercisi. Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa kalınlığını kontrol edin. Tırnağınız, altındaki ve etrafındaki derinin rengini kontrol edin.Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnaklardaki değişikliklerin hastalıkların durumuyla bağlantılı olduğunu belirterek eğer bir değişiklik varsa mutlaka not alınması gerektiğini söylüyor. İşte tırnak türlerine göre hastalıklar…

RENKSİZ TIRNAKLAR: Sağlıklı bir tırnağın rengi dokunulduğundan pembe- pembemsi beyaz olmalıdır. Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir. Yeşil tırnaklar, bakteriyal en-feksiyonun göstergesidir. Kırmızı çizgiler, k-alp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir. Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir. Mat tırnaklar, vitamin eksikliğinin işaretidir. Beyaz tırnaklar, hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir. Koyu renk şeritler, yaşlanma ve konjestif k-alp yetmezliği ile bağlantılıdır.Tırnaklarınızı iyice temizleyin ve hangi renkte olduğunu görün, tırnaklarınız size bir şeyler söylüyor olabilir.

KALIN TIRNAKLAR : Kalın tırnaklar doğal değildir. Tırnaklar güçlü olmalıdır, ancak normalden daha farklı ve pençe gibi görünüyorsa dikkatli olun. Kalınlık akciğ-er hastalığının bir belirtisidir. Kalın ve sert yüzey mantar enfeksiyonunu gösterir. Kalın ve ayrılmış tırnaklar tiroid ya da sedef hastalığını gösteriyor olabilir. Normalden daha kalın tırnaklar aynı zamanda dolaşım problemine işaret ediyor olabilir. Kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur.

AYRILMIŞ TIRNAKLAR: Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir: Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur. Eğer kırılmış tırnaklar, tırnak diplerinde oyuklarla beraber görülüyorsa bu sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığı %10 oranında tırnaklardan başlar. Kırılan tırnaklar aynı zamanda beslenme yetersizliğinin de bir göstergesi olabilir. Yediklerinize dikkat edin ve genel sağlığınız için tırnaklarınıza daha fazla özen gösterin.

ÇUKUR (KAŞIK) TIRNAKLAR : Çukur tırnaklar içteki problemlerin bir belirtisidir. Eğer bütün halinde bir çukurlaşma varsa bu durum genellikle fazla su tutulumu ile alakalıdır. Demir eksikliği Hemakromatozis (karaciğerin vücutta fazla demir tutmasıyla gerçekleşen bir ka-raciğer hastalığı) K-alp hastalıkları Hipotiroidizm Tırnaklarınız ve sağlığınız bazen paralel seyir gösterir, sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnakları normale döner.

OYUK TIRNAKLAR : Küçük oyuklar ve çukurlar ellerinizi ihmal etmekten dolayı olabilir ya da sağlığınızla daha yakından ilgilenmeniz için bir uyarı olabilir. Oyuk tırnaklar; Sedef hastalığı Konnektif doku bozuklukları Alopecia areata ( saç kaybına neden olan bağışıklık sistemi hastalığı) Çinko eksikliği (genellikle tırnaklarınızın ortasında uzun çizgi şeklinde bir oyuk) Ellerinizi besin eksikliği belirtileri için sık sık kontrol edin.

ÇIKINTILAR: Tırnakların yüzeyi düz ve çok fazla hissedilmeyen ince çizgilerden oluşur. Belirgin çıkıntılar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Çıkıntılı tırnaklara sahip olanlarda görülen en sık problemler: Demir eksikliği Artrit Lupus (tırnak diplerinde kırmızı çizgiler) Onlar sadece birer çıkıntı değil, bir sağlık işareti olabilirler.

KURU VE İNCE TIRNAKLAR: Losyonlara ya da tırnak bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmenizde fayda var. Tiroid hastalıkları tırnakların incelmesine neden olur. Kuru tırnaklar kolayca kırılır ve ayrılır. Mantar problemleri tırnaklarınızı ya kuru ya da nemli yaparlar. Hem tiroid hem de mantar problemleri tedavisi uzun sürer. Eğer tırnaklarınızda böyle bir değişiklik görürseniz hemen dikkate almalısınız.

YUMRU ŞEKLİNDEKİ TIRNAKLAR: Eğer tırnaklarınızın etrafında şişmiş bir deriniz varsa ya da tırnaklarınız şişmiş gibi görünüyorsa buna ‘clubbed- yumru tırnak’ denir. Yumru tırnaklar; Akc-iğer hastalıkları (özelliklede solunum zorluğu çekenlerde) İnflamasyonlu bağırsak hastalıklarında Karaciğer hastalıklarında Tırnaklarınız sadece bu yukarda sayılan hastalıkların belirtisi olmayabilir. Bu belirtiler sizin sağlığınıza dikkat etmeniz için delil niteliğindedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.