30 Yil sonra « Roj Nûçe

19 Haziran 2024 - 00:21

30 Yil sonra

30 Yil sonra
Son Güncelleme :

04 Ocak 2022 - 5:15

15.126 views

Aylar önce Hicaz’da yol çalışması esn-asında proje güzergahında bir köye rastlanmış, geriye sadece m-e-zarlı-ğın bulunduğu köy k-almıştı. Bu köy, çalışanların ihbarı üzerine yetkililerce incelenmiş, yapılan incelem-elerde m-e-z-arların tarihi eser niteliği taşıdığı ortaya çıkmış.

0 Yıl Sonra Ortaya Çıktı

şirk-et, çalışmaların durmasından şik-ayetçi olmuş ve birk-aç demokrat yakınını araya sok-arak çalışmanın devam etm-esini sağlamış. Şirk-et, yapılan plan-a göre m-ez-arlar-daki n-aa-şları çık-arıp başk-a bir yere g-ö-m-eceklermiş. En erk-en g-ö-m-ülen kişinin 30 yıllık bir m-e-zarda yattığı öğrenilmiş. Bu eski köyün sakinlerinin m-ezarları tek tek açılmaya başlamış. İşçiler k-abirleri açtıkça bir sürü parça parça olmuş bir isk-elet ve kötü kokulardan başk-a bir şey görm-emişler tüm k-abirler açılıp n-aaşlar taşındıktan sonra geriye tek bir m-e.zar k-almış.

Oraya en son gömülen 30 senelik m-ezar. Diğerlerinde olduğu gibi bu m-ezarı da açmışlar Vurulan her bir k-azma kürek sesiyle sanki bir canlıya vuruyormuş gibi sesler geliyormuş. K-abri açtıklarında bir tabut bulmuşlar. Tabutun k-apağını açtıklarında bir anda işçiler tekbir getirip k-elim-e-i tevhid okumaya başlamışlar. Korku ve heyecandan ne yapacaklarını şaşıran işçilerden bazıları düşüp bayılmış. K-abirdeki kişinin bedeni hiç bozulmamış rengi sanki canlıymış gibi tazeymiş, yüzü ayın ondördü gibi parlak, kokusu miski amber gibiymiş. Tüm işçiler oraya toplanmış ve tekbirler içerisinde n-aaşı k-abirden çık-armışlar. Çık-arılan m-evtanın yüzünü açtıklarında “bu filancanın oğludur, bunu tanıyoruz” diyenler olmuş. Onlar da bu kişinin 30 yıl önce ö-ldüğüne şahitlik etmişler. Genç, sanki şimdi gömülmüş gibi tazeydi. Gece alıp babasın-a götürmüşler.

Babası oğlunun n-aaşını gördüğünde tekbir getirmiş ve gözyaşları içinde şöyle demiş: “Allah’ım Allah’ım sen ne yücesin Allahım senin lütfun ne güzeldir. 30 yıldan sonra oğlumu ban-a hiçbir şey değişm-emiş bir halde gösterdin.” Genci alıp başk-a bir k-abre götürmüşler ve oraya defnetmişler. Defin işlemlerinin ardından orada bulun-an işçiler gencin babasın-a şöyle demişler: “Allah aşkın-a söyle oğlun yaşark-en ne yaptı da ö-lü cesedi böylesine nuri pak k-aldı.

Açtığımız her k-abirden istisn-asız çürümüş k-emikler ve kötü kokular çıktı.” Yaşlı adam şöyle demiş: “Allah’a yemin olsun ki oğlumu bildim bileli n-amazlarında iftitah tekbirini hiç terk etm-ezdi. Cemaatle n-amazı da daima en ön safta kılardı. Cami ve m-escitleri yapımında gönüllü çalışırdı, her sabah k-alktığımda onu sabah n-amazın-a uyanmış görürdüm, beş vakit n-amazını da bir k-ez olsun aksattığını görm-edim. Zannediyorum ki bu yüzden Allah onun cesedini çürütm-edi. N-amaz insanın rabb’i ile olan irtibatıdır. Oğlum her şeyden çok severdi.” demiş. İslamın şartları arasında bulun-an n-amaz kılmak, ibadetlerin en üstü olarak k-abul edilm-ektedir. İbadetler içinde en faziletlisi n-amazdır. Cennetin an-ahtarı n-amazdır. Bu yüzden dinimiz n-amazı ömrümüzün sonun-a k-adar kılmayı emretmiştir. N-amazla Allah’a bağlılığını sevgili ve on-a k-arşı minnettarlığını göstermiş oluruz. Beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı günler.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.